DOM W HISZPANII

DOM W HISZPANII

Tradycja i nowoczesność

Położone wśród malowniczych wzgórz średniowieczne miasto Sigüenza w Hiszpanii jest znanym celem wycieczek turystycznych. Rodzina naszego klienta jest od wielu pokoleń w posiadaniu niewielkiej piętrowej kamieniczki na samej granicy zabytkowego obszaru chronionego, w strefie zwartej zabudowy.

Budynek jest w użytku jedynie w okresie wakacyjnym, jednak rodzina darzy go dużym sentymentem. Z tej racji, jak i z powodu złego stanu technicznego, zdecydowano się poddać kamieniczkę gruntownej przebudowie, by stworzyć miejsce przyjazne rodzinnym spotkaniom.

Koncepcja projektu opiera się na podniesieniu standardu wnętrza poprzez radykalną reorganizację przy jednoczesnej trosce o zachowanie charakteru urokliwej kamieniczki z zewnątrz. Fasada zostanie uporządkowana i odnowiona. Odsłonięcie kamienia, przykrytego dotychczas tynkiem, przywróci elewacji oryginalny wygląd.

Podniesienie poziomu parteru zlikwiduje problem wilgoci i pozwoli na przywrócenie tej części budynku do użytku jako samowystarczalnego gospodarstwa z kuchnią, niewielką jadalnią, sypialnią i łazienką. Na piętrze znajdzie się druga sypialnia z własną łazienką oraz podwyższony salon z otwartą na niego antresolą na poddaszu.

Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób starszych i umożliwiać organizację większych imprez rodzinnych. Problemem do rozwiązania było zapewnienie noclegu członkom rodziny w rozmaitych konfiguracjach ilościowych.