DOM W JÓZEFOWIE

DOM W JÓZEFOWIE

Projekt domu jednorodzinnego, Józefów

Józefów to małe miasto podwarszawskie z tradycjami letniskowymi. Charakterystyczna drewniana zabudowa w stylu stworzonym przez Michała Andriollego zwanym „świdermajer” oraz leśne tereny wypoczynkowo-uzdrowiskowe przyciągały mieszkańców stolicy już w drugiej połowie XIX w. Do dziś drewniane budynki w stylu świdermajer położone wśród lasów sosnowych to rozpoznawalny znak Józefowa.

Prezentowany projekt ma z założenia nawiązywać do tradycyjnego stylu architektonicznego miasta, lecz nie zamierza kopiować go dosłownie. Elementy zaczerpnięte z miejscowej architektury to między innymi prosta bryła i ażurowe elementy drewniane.

Zewnętrzne szklane panele i duże przeszklenia na parterze to jeden z komponentów pozwalających na lepszą integrację budynku z otaczającym go lasem. Przy projektowaniu priorytetem była chęć zachowania jak największej ilości wartościowych drzew, co pozwoliłoby na lepsze wtopienie obiektu w otoczenie. W tym celu posłużono się odpowiednim usytuowaniem budynku i dobraniem właściwego kształtu konstrukcji.

Projekt będzie realizowany dwuetapowo. W pierwszym etapie powstanie część mieszkalna z garażem. W drugim garaż zostanie przeniesiony na przód budynku, a w zwolnionych pomieszczeniach zostanie ulokowane biuro. Część mieszkalna, przeznaczona dla młodej rodziny, obejmie przestrzeń dzienną z dwukondygnacyjnym salonem na parterze oraz sypialnie i otwartą na salon antresolę na piętrze. W projektowaniu tej części obiektu zwrócono uwagę na znaczenie przestrzeni wspólnej dla rodziny poprzez wizualne połączenie jak największej ilości pomieszczeń.

Przy tworzeniu projektu położono również nacisk na energooszczędność - poprzez zastosowanie rozwiązań pasywnych takich jak właściwe usytuowanie budynku względem stron świata, większe przeszklenia od strony południowej i mniejsze od północnej, odpowiednie docieplenie oraz odzysk ciepła.