DOM x2

DOM x2

Projekt domu dwulokalowego, Halinów

Dom x2 powstał z myślą o dwóch rodzinach. Nie jest to jednak typowy symetryczny bliźniak. Bryła budynku składa się z dwóch analogicznych części, które podkreślają odrębność lokali, strefa wejściowa z podcieniem łączy je jednak w jedną całość. Program funkcjonalny opracowany został indywidualnie, pod kątem przyszłych mieszkańców.
Budynek nawiązuje do otaczającej zabudowy poprzez tradycyjne, dwuspadowe dachy o kącie nachylenia połaci 45 stopni oraz tradycyjne materiały wykończeniowe – tynk i płytki klinkierowe. Kolorystyka elewacji utrzymana jest w gamie szarości – grafitowy dach, płytki klinkierowe na elewacji i cokole, jasnoszary tynk uzupełnia jasna, drewniana stolarka okienna.

Dom jest energooszczędny - zastosowano w nim rozwiązania pasywne takie jak:
- odpowiednie ustawienie i otwarcia względem stron świata (pokoje dzienne z dużymi przeszkleniami na południowy-wschód i południowy-zachód, mniejsze okna od północy)
- docieplenie dachu wełną mineralną gr. 30cm o współczynniku λ=0,039, co daje współczynnik przenikania ciepła U=0,14 W•m−2•K−1
- docieplenie ścian styropianem gr. 15cm o współczynniku λ=0,036, co daje współczynnik przenikania ciepła U=0,2 W•m−2•K−1